PRP Tedavisi Ankara

PRP Tedavisi

PRP, orijinal adı platet rich plazma olan zengin plazma uygulaması adı verilen tekniğin kısaltılmış halidir. PRP Tedavisi kişilerden alınan az miktardaki kanın özel bir tüpe taşınarak, santrfüj işlemi gerçekleştirildikten sonra bileşenlerine ayrılması ve ortaya çıkan kısıtlı miktardaki zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye aktarılmasını sağlamaktadır.

PRP Tedavisinin amacı vücudumuzda bulunan zarar görmüş, hasarlı dokuların onarımını ve tekrar eski hallerine döndürülmelerini sağlamaktır. İçerisinde büyüme faktörlerini barındıran plazma sıvıları ile bunu yapmak mümkün olablmektedir. Normal şartlarda da meydana gelen doku hasarlarında, kanımız platetleri bu bölgeye toplayarak onarım ve hasar giderme işlemlerini yapmaktadır. PRP uygulaması ile hasarlı dokuya çok daha hızlı ve daha fazla sayıda platet gönderilerek, onarımın ve iyileşmenin daha kaliteli ve hızlı olması sağlanır. PRP tedavisinde enjekte edilen platetler, kanda bulunan platetlerin 2 ila 4 katı fazlalığındadır.

Cildimiz yaşımızın ilerlemesi ile birlikte bazı özelliklerini kaybetmektedir. Fiziksel olarak kaybedilen özellikler nedeniyle, gençleştirme operasyonlarında, nasıl ki vücudumuz yaralı olan bölgeye platet gönderiyorsa, prp tedavisi ile de aynı işlem gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla, cildimizin yaş itibariyle kaybettiği özelliklerini tekrar kazanması, daha canlı ve güzel görünmesi sağlanabiliyor. Çünkü platet enjekte edilen bölgede büyüme faktörleri dolaşmaya başlayacaktır. Bu da cildin eski özelliklerini tekrar kazanması ve gençleşmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla iyileşme süreci de başlamış olacaktır.

PRP tedavisi, yeni bir yöntem olarak duyulmaya başlasa da yeni değildir. Daha öncelerde dental yani diş implantlarında kullanılmış, ortapedi ve iyileşmeyen yara tedavilerinde de hızlı bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Ekilerini çok hızlı gösterdiği gibi yayılım hızı da yüksek olmuştur. PRP uygulamalarının kullanıldığı bazı alanlar şunlardır; dental (diş) implantları, estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi uygulamalar.

PRP Nasıl Elde Edilir?

Hastadan uygulanacak prp tedavsi için yaklaşık 10 - 20 cc aralığında kan alınır. Bu kan, özel olarak hazırlanmış sistemler ile farklı işlemlere tabi tutulur. Hastanın kan hücreleri dibe çöktüğünde, üst kısımda kalan zengin plazma sıvısı elde edilir.

Prp Vücuda Nasıl Etki Eder?

Trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlayan elemanlardır. Fakat içinde de büyüme faktörü ve bazı doğal koruyucu maddeleri barındırmaktadır. Twombositten zenginleştirilmiş plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların iyileşmesini hızlandırır.

PRP Tedavisi Uygulanması Aşamasında Bilinmesi Gerekenler

PRP uygulaması platetten zengin plazma veya tombosit olarak bilinen, kişinin kendi kanından özel setler ve işlemler ile ayrıştırılmış zenginleştirilmiş plazmaların kişiye tekrar uygulanması olarak bilinmektedir.

Estetik amaçla yapılması durumunda cilde ve saçlı deriye küçük iğneler ile uygulamalar yapılmaktadır. Halk arasında tam karşılığı olmamakla birlikte kök hücre tedavisi olarak tanımlanabilmektedir.

PRP uygulaması çok uzun yıllardır tıbbın birçok dalında özellikle ortapedi, spor hekimliği, plastik errahi, diş hastalıklarında ve veterinerlikte kullanılmaya devam etmektedir.

Estetik amaçla prp uygulaması tüm Dünya'da 2- 3 yıldır, Türkiye'de ise 1 yıldır hekimler tarafından tercih edilmektedir. Prp tedavisi kısaca kişinin kendi kanı ile estetik yönünden iyileştirilmesidir.

PRP Uygulaması Saç İçin Yapılırsa

Saç kökleri etrafındaki damarlanmayı artıracak, saç köküne daha fazla miktarda kan, oksijen, vitamin taşınmasına olanacak sağlayacaktır. Salgıladığı büyüme faktörleri ile saç kökü hücrelerini uyarak, saç köklerinin saç üretim süreçlerini hızlandıracak ve saçların daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır.

Saç dökülmesi olan bölgede, büyüme faktörlerinin saç köküne olan etkisi ile saç dökülmesi de durmuş olacaktır.

Saçlı deride PRP uygulaması tamamen dökülmüş olan saçların tekrar çıkmasını sağlamayacak fakat güçsüz, kırılmış, hasarlı saçları ve saç üretemeyen saç köklerini uyararak, saç dökülmesini durdurabilecektir. Ayrıca saçların daha parlak, canlı görülmesini sağlayacaktır. PRP uygulaması sonrası ince güçsüz saç tellerinin canlanması ve kalibrasyonu artacağı için, hastalar yeni saçlar çıkmış hissine kapılabilirler.

PRP Cilt İçin Yapılırsa

Yaş ilerledikçe cilt altında oluşmuş olan bazı dokuların kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklı ve görüntü bozukluklarının olduğu bölgelerde, hasarı iyileştirme mekanızması ile iyileşme sağlayacaktır. Uygulama bölgesinde sağladığı büyüme faktörleri sayesinde, destek dokudaki kayıplara bağlı kırışıklık ve çökmelerde iyileşme görülecektir.

Cilt sarkmalarının düzelmesini sağlayacaktır.

PRP Cilt Lekelerinde Uygulanırsa

Platetlerin salgıladığı büyüme daktörleri (MGF) ile ciltte renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemini normal sınırlarda tutarak, cilt lekelerinin tedavisini sağlayacaktır.

PRP Skar ve Çatlaklara Uygulanırsa

Ciltte herhangi bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklar, izler, sivilce izleri, skarlar gibi lezyonların, etrafında yara iyileştirice mekanizma ile çalışan platetler salgıladığı büyüme faktörleri ile lezyonların küçülmelerini daha az görünür hale gelmelerini sağlayacaktır.

  • PRP tedavisi en çok saç dökülmesi ya da seyrelmesi için yapılması tercih edilir.
  • Zaman içerisinde cilt altı destek dokularının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan cilt elastikiyetinin azalması, kırşıklıklar, sarkmalarda PRP tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.
  • PRP tedavisi üst yüz bölgesinde alın, göz kenarı kırışıklıklarında, gözaltı ökmelerinde, elmacık kemiği çökmelerinde ve sarkmalarında başarı ile uygulanmaktadır.
  • Orta ve alt yüz bölgesinde burun kenarı çökmelerinde, çene köşeleri sarkmalarında, gıdı bölgesi sarkmalarında, boyun ve dekolte kırışıklık ve sarkmalarında PRP tedavisi sonucunda etkin sonuçlar alınmaktadır.
  • Tüm vücut bölgelerinde kol sarkmaları, iç bacak sarkmaları, iç diz sarkmaları, karın bölgesi sarkmalarında PRP Tedavisi yapılabilmektedir.
  • Hamilelik, yaşlılık, güneş sebebi ile luşmuş cilt lekelerinde ve ciltte oluşmuş skarlar, izler, çatlaklar da prp tedavisinin başarılı sonuçlar aldığı uygulamalardandır.

 

Uygulamada kan ile hastalık buluşma riski yoktur. AIDS, Hepatit vb gibi kan ve kan ürünleri ile bulaşan hastalıkların PRP uygulamasında bulaşma riski söz konusu değiltir.

PRP uygulamasında hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi de söz konusu değildir.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Prp tedavisi herhangi bir sebepten ötürü kandaki platet sayısının normal değerlerinin (platet normal sayıları ortalama 150,000 - 450,000/ml dir) altında olan kişilere yapılmaz. Aynı zamanda kanser hastalarına da yapılmaz.

PRP uygulamasında napaj tekniği ve dermaroller kullanımı sonrasında cilt yüzeyinde mikro düzeyde delikler oluşur. Uygulama sırasında cilt üzerinde kalan platetten zengin plazmanın zamanla cildin derinlerine ulaşması için, 4 - 6 saatcildin yıkanmaması bu sürede plazmanın cildin derinlerine ulaşması amaçlanır.

PRP tedavisi sonrası 12 - 24 saat makyaj ürünleri kullanılmaması gerekmektedir.

PRP uygulaması sonrası 12 - 24 saat havuz ve denize girilmemesi gerekmektedir.